Adaptacja

Oferujemy dla Państwa bezpłatne 3 dni adaptacyjne.

Mają one na celu zaprzyjaźnienie z naszą placówką. W tym czasie dziecko uczestniczy w zajęciach wraz z rodzicami, przyzwyczajając się do nowego otoczenia, stopniowo zyskując poczucie bezpieczeństwa a także budując więzi z kadrą JUPI.

W ramach zajęć adaptacyjnych stawiamy przede wszystkim na WSPANIAŁĄ ZABAWĘ, to ona pozwala nawiązać NOWE PRZYJAŹNIE i ułatwia łagodne przejście w nowe, JUPIKOWE środowisko. Podczas spotkań nie zabraknie wesołych piosenek, zajęć z chustą animacyjną, sportowych zabaw i smacznych przekąsek.

Adaptacja dziecka do przedszkola rozpoczyna się w domu

Adaptacja to nie tylko kilka dni, które oferuje nasza placówka. To przede wszystkim rozległy proces, w który powinni zaangażować się rodzice na co najmniej jeden miesiąc przed pierwszą wizytą dziecka w placówce.

Ta wielka zmiana, która w końcu musi nastąpić, może być lżejsza dla dziecka, jeśli tylko odpowiednio je na ten dzień przygotujemy.

Wszyscy pamiętamy pierwszy dzień w nowej szkole, na obozie sportowym czy w nowej pracy… Cóż to były za emocje! A nasze pociechy? Pamiętać nie będą, ale na pewno będą przeżywać nie mniej niż my. A zatem do dzieła!

1. MAMO,TATO! SPAKUJĘ SIĘ SAM!

- stopniowe usamodzielnianie dziecka buduje u niego poczucie bezpieczeństwa i minimalizuje strach, że z czymś sobie nie poradzi. Niech spróbuje samodzielnie wybrać elementy swojej wyprawki, a potem je spakować. Możliwość wyboru to wielka ekscytacja i stworzenie pierwszej wizji o nowym miejscu.

2. PRZEDSZKOLE TO MIEJSCE PEŁNE WSPANIAŁEJ ZABAWY

- oswajamy dziecko z placówką tworząc jej pozytywny wizerunek. Skoro mama mówi że to miejsce gdzie będę się dobrze czuł i swobodnie bawił to tak będzie! Dużo opowiadajmy także dziecku co będzie się działo podczas jego dnia spędzonego w placówce - jakie są zajęcia, opiekunowie, posiłki itp.

3. POZNAJMY PLACÓWKĘ I JEJ OTOCZENIE

- jeśli mieszkamy blisko przedszkola, warto zabierać dziecko na regularne spacery właśnie w tę okolicę. Pokazujmy dziecku miejsca, które będzie mijać codziennie rano. Nazywajmy sklepy, przystanki, znajdźcie swoje ulubione miejsca, przy których spędzicie więcej czasu. A wspólna zabawa rodzica i dziecka na przedszkolnym placu zabaw to najlepsza atrakcja oswajająca z nowym miejscem.

4. MAMO, TATO - NIE PŁACZ!

dzieci wyczuwają negatywne emocje. Nie przedłużajmy pożegnań, nie prowokujmy do płaczu. Nie oszukujmy dziecka słowami: ”mamusia zaraz wróci". Starajmy się wysyłać jasne proste komunikaty w pogodnej atmosferze: „teraz będziesz się bawić z dziećmi, przyjdę po ciebie po podwieczorku. Spójrz Asia i Franek już na Ciebie czekają! Daj mamie buzi i zmykaj się bawić!”

Siebie także warto oswoić z myślą, że nasze maleństwo idzie do przedszkola. Także i nam będzie łatwiej, jeśli zaangażujemy się w proces adaptacyjny!

Powodzenia 🙂